Najlepsza proteza dla psa

W dobie gwałtownego rozwoju druku 3D na rynku dostępne są „protezy”, a raczej atrapy brakującej łapki (bądź jej fragmentu) wydrukowane za pomocą tej technologii.

Proteza 3D łapy psa
Takie niebezpieczne atrapy kończyn dla psa można zamówić w drukarniach 3D.

Tak jak pisaliśmy wcześniej (w dziale „Anatomia psa a proteza”) protezą nie jest atrapa w kształcie brakującej kończyny psa. Proteza to „urządzenie” mające jak najlepiej odzwierciedlać wszystkie funkcje jakie spełnia zdrowa kończyna. Wygląd zewnętrzny jest tylko jedną z najmniej ważnych jej cech.
Wydrukowane na drukarce 3D atrapy nie posiadają amortyzacji (czytaj więcej w dziale „Anatomia psa a proteza”), nie przystosowane są do chodzenia po różnych podłożach, ponadto często nie są one dopasowane do indywidualnych potrzeb zwierzęcia. Budowa wózka czy protezy wymaga oprócz znajomości anatomii także rozumienia fizyki.
Kolejnym nagminnym problemem przy dostępnych na rynku protezach wydrukowanych na drukarkach 3D jest brak znajomości podstaw fizyki materiałów. Materiał wydrukowany na nich jest materiałem „anizotropowym”. To znaczy, że jest wytrzymały na ściskanie bądź rozciąganie w jednym kierunku działania siły, ale bardzo słaby przy innym. Przykładem materiału anizotropowego jest drewno – łatwo jest rozłupać siekierą pieniek uderzając od strony słojów, ale nie uda nam się to uderzając od strony kory. Brak rozumienia tych cech prowadzi do drukowania protez bądź ich elementów w sposób osłabiający ich konstrukcję dramatycznie skracający ich trwałość i narażający naszego pupila na wypadek podczas użytkowania.
Wybierając protezę drukowaną na drukarce 3D zwróć uwagę czy jej elementy nie będą poddawane dużym obciążeniom, które mogą doprowadzić do rozszczepienia się drukowanych elementów wzdłuż ich warstw.
W naszej pracowni protez również i my korzystamy na co dzień z pomocy drukarek 3D.
Maszyny te są jednak tylko narzędziem w naszej pracy. Narzędziem przy pomocy, którego można stworzyć „atrapę” łapki lub protezę „z prawdziwego zdarzenia”.
Drukarka 3D nie jest rozwiązaniem wszystkich problemów psa jak obecnie popularnie się uważa.

Tak jak pisaliśmy w „Anatomia psa a proteza”. Bardzo ważną częścią protezy są elementy odpowiadające za amortyzację drgań chroniące stawy naszego pupila przed uszkodzeniami i przeciążeniami.
Oceniając czy proteza nada się dla naszego podopiecznego pamiętajmy by oprócz sprawdzenia czy posiada amortyzację ocenić czy amortyzacja zastosowana w modelu nie jest zbyt miękka. W wypadku szybszego poruszania się psa może ona skutkować zbyt niską pozycją biodra lub łopatki psa w momencie opierania się na niej. W efekcie pies będzie miał „jedną nogę dłuższą a jedną krótszą”. Co może przeciążyć zdrową kończynę, kręgosłup i stawy biodrowe.

W naszej pracy wymienialiśmy również protezy, których nieodpowiednia budowa sprawiała, że pies mimo możliwości opierania się na niej, nie robił tego.
Takie sytuacje mogą wynikać z bólu podczas prób stawania na protezie, z problemów ze stabilnością protezy lub z braku przeprowadzenia procesu nauki chodzenia w protezie (co opisujemy dokładnie w następnym dziale „Nauka i rehabilitacja psa z protezą”). W efekcie pies podczas ruchu wykonywał charakterystyczny chód ”trzyłapka” bez protezy.
Jeśli problem nie leży w braku odpowiedniej nauki poruszania się w protezie to leży on po stronie konstrukcji. Protezę taką trzeba jak najszybciej wymienić. Jej użytkowanie może spowodować opłakane skutki dla zdrowia podopiecznego, możliwe, że gorsze nawet niż te, które wywołałby brak protezy.

Kolejną cechą dobrej protezy jest jak najlepsze dopasowanie tzw. kielicha protezy (elementu, w który wkłada się niesprawną kończynę) do kikuta kończyny lub jej zdeformowanego fragmentu. Miejsce tego połączenia jest szczególnie narażone na dolegliwości związane z użytkowaniem protezy (co opisujemy szerzej w dalszej części: „Niepełnosprawny pies a codzienne życie”).
Im lepiej dopasowany i umocowany będzie kielich tym problemów, dolegliwości, bólu czy obtarć będzie mniej. Dlatego najlepiej by kielich protezy był wykonany na podstawie odlewu kikuta lub zdeformowanej łapki. Tak by mógł stanowić jak największą powierzchnię styku która pozwoli na równomiernie przekazanie ciężaru jaki niosła by zdrowa kończyna psiaka.

Artykuł ten stanowi część większej całości. Kliknij tutaj:
„Proteza dla psa oraz wózek dla psa – Kompendium wiedzy”


Pomóż zwierzakom takim jak twój!
Udostępnij artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *