Proteza dla psa oraz wózek dla psa – Kompendium wiedzy

Tu dowiesz się jak zaopiekować się swoim niepełnosprawnym podopiecznym.
Czym kierować się przy wyborze protezy czy wózka?
Jak zrozumieć i prawidłowo odczytać potrzeby pupila oraz jak na co dzień opiekować się psem z protezą lub na wózku?

Niepełnosprawny pies bez łapy tuli się do właściciela.
Każdy niepełnosprawny pies zasługuje na protezę.

Jeśli twój psiak został poddany zabiegowi amputacji lub urodził się z deformacją – ten artykuł jest dla ciebie!
Twój pupil choruje na dysplazję, dyskopatię, kulawiznę, krzywiznę, martwicę kości udowej, enostozę? A może jest rasy będącej „w grupie ryzyka”, predysponującej do takich zmian (np. jamnik, owczarek niemiecki, basset, labrador, boxer czy dog)?
Jeśli tak, skonsultuj się z dobrym lekarzem weterynarii!
Możliwe, że twój pies nie potrzebuje wózka, protezy!
Wykonaj potrzebne badania takie jak rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa czy chociażby RTG. Nierzadko zdarza się również, że starszego psa wystarczy znacząco odchudzić, by mógł poruszać się sprawnie bez pomocy wózka lub protezy.
Niekiedy opiekunowie szukają dla swoich podopiecznych wózka dla psa podczas gdy wystarczy dobrze dopasowany stabilizator i rehabilitacja, by pies mógł wrócić do pełni sił.
Wózek czy proteza mogą w niektórych przypadkach stać się „niedźwiedzią przysługą”.
Dlatego tak ważna jest konsultacja z lekarzem weterynarii!

Zacznijmy od obalenia kilku mitów.
Powszechnie spotykaną w internecie opinią jest twierdzenie, że pies spokojnie poradzi sobie nie tylko na trzech, ale nawet dwóch łapach. Opinie takie szerzą się tym łatwiej, iż poparte są filmami, na których widać jak zaskakująco dobrze radzą sobie psiaki bez kończyn.
Nasi czworonożni przyjaciele na ich szczęście i nieszczęście to zwierzęta posiadające genialne zdolności przystosowawcze. Rzadko zdarza się by niepełnosprawny pies nie był w stanie nauczyć się poruszać w taki lub inny sposób. Niestety za możliwość takiego poruszania się zapłaci zdrowiem i bólem.
Jego budowa (kręgosłupa, łap) nie jest przystosowana do poruszania się w nowy sposób. Psy poruszające się na dwóch lub trzech łapach cierpią na zwyrodnienia oraz ból kręgosłupa, mięśni i stawów.
Niestety (jak opisujemy to dokładnie w dalszej części) psy nie okazują swojego cierpienia. Pamiętaj – to, że pies nie piszczy z bólu, nie oznacza, że nie cierpi.
Na filmach nie widać jakie leki dostaje pies. W większości wypadków są to silne, wyniszczające terapie farmakologiczne połączone z regularnymi rehabilitacjami i hydroterapiami.
Problemem jest również brak informacji czy dany pies z filmu nadal żyje lub jakiego wieku udało mu się dożyć w takich warunkach.


Zwolennicy twierdzenia, że proteza nie jest psu potrzebna podpierają się również faktem, że pies podczas ruchu opiera się tylko na dwóch łapach. Niestety, nie biorą oni pod uwagę zmiany w ruchu niepełnosprawnego psa (więcej w artykule „Anatomia psa a proteza” poniżej).
Jeszcze niedawno niepełnosprawny pies nie miał żadnej innej alternatywy niż nauczyć się żyć na trzech lub dwóch łapach. Na rynku nie istniały firmy, które świadczyłyby usługi w zakresie produkcji protez dla psów. Przez to „utarło się”, że pies bez protezy to sytuacja normalna i bezproblemowa zarówno w środowisku opiekunów jak i lekarzy weterynarii.
Jedynym rozwiązaniem problemu psa bez łapy/łap jest bardzo dobrze dopasowana indywidualna proteza, implant lub wózek, by zwierzę mogło dalej godnie i szczęśliwie żyć.

Jeśli twój podopieczny ma już protezę lub wózek dla pieska a trafiłeś tu drogi czytelniku, by dowiedzieć się na przykład: jak na co dzień opiekować się swoim pupilem?
Przeczytaj całość zawartych tu informacji – poświęć ten czas dla swojego psa.
Możliwe, że przez „porady” niemające poparcia w wiedzy lub po prostu brak znajomości anatomii i fizjologii pupila, nieświadomie robisz mu krzywdę wyposażając w nieodpowiednią protezę lub wózek dla psa.
Bardzo często spotykamy się z używaniem wózka dla psa, który przekreślił podopiecznemu szanse na powrót do pełni sił. Na rynku dostępne są np. kółka dla psa, które całkowicie uniemożliwiają poruszanie się niesprawnych łap psa w mocowanej części, prowadząc do ciężkiej atrofii(zaniku) mięśni. Wózki są również stosowane gdy niesprawna jest tylko jedna kończyna prowadząc do kalectwa drugą zdrową.
Podobnie dzieje się gdy proteza jest źle dopasowana i pies „boi się” jej używać, przez co nie opiera na protezie całego ciężaru ciała. W ten sposób zwierzę przestaje używać mięśni danej łapy, dochodzi do bólów kręgosłupa i przeciążeń.

We wstępie należy również zaznaczyć, że pomiary pod nową protezę jak również samo użytkowanie protezy czy wózka można rozpocząć tylko i wyłącznie po całkowitym wygojeniu się kikuta naszego podopiecznego!  W zależności od przypadku, na czas gojenia się ran po zabiegu wskazane jest wyposażyć psa w „urządzenie”, które pozwoli mu poruszać się w jak największym stopniu, ale jednocześnie nie będzie miało kontaktu z gojącymi się ranami oraz uszkodzonymi fragmentami wewnątrz kikuta. Takie rozwiązanie pozwoli na zminimalizowanie zaniku mięśni w zdrowej kończynie podczas procesu gojenia się ran.

Dla twojej wygody drogi czytelniku podzieliliśmy nasze kompendium na kilka działów – artykułów. Każdy z nich stanowi integralną część całości i wiedza zawarta w nich uzupełnia się wzajemnie. Dlatego polecamy ci czytać je po kolei 🙂

SPIS TREŚCI:

  1. Anatomia psa a proteza
  2. Rodzaje protez
  3. Proteza oraz wózek dla psa – na co zwrócić uwagę?
  4. Najlepsza proteza dla psa
  5. Najlepszy wózek dla psa
  6. Nauka i rehabilitacja psa z protezą
  7. Niepełnosprawny pies a codzienne życie

Źródła:
– „Anatomia zwierząt Aparat ruchu” K.Krysiak; H.Kobryń; F. Kobryńczuk, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2004
– „Ból fantomowy – jak skutecznie leczyć” prof. dr hab. med. J.Garstka, Medycyna po dyplomie 2011(20);12 (189):46-47
– Rozmowa z lekarzem weterynarii Michałem Nowickim
https://weterynarianews.pl/implant-szyty-miare/
– „Czasem szczęście na kółkach się toczy”; Przyjaciel Pies nr 5/2012
– artykuł lekarza weterynarii Piotra Krzysztofa Smentka
https://cowsierscipiszczy.pl/dyskopatia-psa/
– Daisy – https://www.facebook.com/pg/underbiteunite
– Derby – https://www.facebook.com/pg/Derby-Portanova


Pomóż zwierzakom takim jak twój!
Udostępnij artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *