Proteza oraz wózek dla psa – na co zwrócić uwagę?

Protezy dla ludzi są w pewnym sensie łatwiejsze w projektowaniu. Wynika to z faktu, że człowiek ma świadomość swojej niepełnosprawności. Rozumie, że od tego momentu musi się poruszać w odrobinę inny sposób (mniej naturalny) niż dotychczas to robił. Psiak nie ma takich możliwości. Przez to proteza dla psa musi być „doskonalsza niż ludzka”.

Dobre protezy oraz wózki to takie, które poza umożliwieniem zwierzęciu swobodnego poruszania się, nie pogarszają stanu jego zdrowia.

Niestety oprócz dobrych wózków i protez są też takie, które będą skutkować problemami oraz bólem. Jedne od razu inne z opóźnieniem.
Podstawowym wyznacznikiem odróżniającym dobrą protezę od złej jest to czy pies po okresie nauki i rehabilitacji jest w stanie co najmniej poruszać się truchtem. Bardzo szkodliwe jest używanie protez czy wózków, które pozwalają psu jedynie „kuśtykać”.
Brak możliwości szybszego ruchu przekłada się niekorzystnie na utrzymanie masy mięśniowej.
„Niekorzystanie” z mięśni w pełnym zakresie prowadzi do ich stopniowej atrofii. Należy pamiętać, że mięśnie nie służą jedynie poruszaniu się. Wchodzą również w skład skomplikowanego systemu, który można porównać do „taśmy klejącej” sklejającej wszystkie kości i utrzymującej je na swoim miejscu. Jeśli mięśnie są w zaniku ich siła fizyczna oraz po prostu masa nie chronią układu szkieletowego w pełni. Łatwiej o urazy czy problemy z kręgosłupem. Brak ruchu to także (jak u ludzi) podstawowy czynnik zwiększający ryzyko wielu chorób (np. serca).
Pamiętajmy również, że psy ewolucyjnie są przystosowane do dużo większego wysiłku fizycznego niż ludzie. Wysiłek ten jest im potrzebny. Jego brak wpływa niekorzystnie na kondycję psychiczną podopiecznego.

W ostatnich latach można zauważyć duży wzrost empatii w stosunku do zwierząt. Wielu ludzi pragnie bezinteresownie pomagać niepełnosprawnym psom. Z dobroci serca robią w zakresie swoich możliwości (nierzadko z użyciem drukarki 3D) protezy i wózki dla psiaków. Bardzo nas to cieszy! Niestety mimo szczerych chęci, z niewiedzy i braku doświadczenia, w większości wypadków konstrukcje te są źle zaprojektowane i robią psu krzywdę. Powodem jest brak znajomości budowy anatomicznej psa, podstaw konstrukcji (obciążenia i ich przenoszenie), czy fizyki materiałów.
Często powtarzanym argumentem jest: „lepsza taka proteza niż żadna”. Niestety w skrajnych przypadkach szkody wyrządzone przez złą protezę są większe niż te, które wywołałby jej brak.
Temat, który tu poruszamy jest obecnie czymś w rodzaju „tabu”. Opiekunowie swoich niepełnosprawnych podopiecznych kochają przecież swoje psy. Starają się pomóc im jak potrafią. Lekarze weterynarii, którym przychodzi usypiać takie cierpiące, niepełnosprawne zwierzęta nie chcą przysparzać opiekunom dodatkowego cierpienia informując o tym, że pies żyłby dłużej gdyby miał lepszą protezę/wózek. Taka informacja nie przywróci psu życia a opiekunowi przysporzy tylko niepotrzebnego bólu.

Przestrzegamy przed kupowaniem tanich wózków oraz protez, w które można bez problemu zaopatrzyć się przez internet. Często są one produkowane bez jakiejkolwiek wiedzy medycznej. Zabawnym i jednocześnie przerażającym przykładem jest tutaj znaleziony kiedyś przez nas w sieci stabilizator kończyny dla psa, który… niczego nie stabilizuje.
Zwierzę w takim „stabilizatorze” musi nadal korzystać z niesprawnej łapy w dodatku obciążonej i ściśniętej „stabilizatorem”, co prowadzi do pogorszenia jego stanu, a niczego nieświadomy opiekun jest przekonany, że pomógł podopiecznemu.
Nigdy nie kupuj również uniwersalnych protez – czyli takich, które nie wymagają chociaż pomiarów twojego psa i nie są dostosowane do konkretnego przypadku, bo możesz wyrządzić poważną krzywdę swojemu pupilowi!

„Ja kupiłam/łem to i pies jest szczęśliwy” Takie rady często przekonują opiekunów psów do zakupu danego wózka dla psa czy protezy. Ocena samopoczucia psa jest często „wystawiana” przez ich opiekunów w podobny sposób w jaki próbowaliby oni ocenić samopoczucie innego człowieka. Stąd często dochodzi do nieporozumień na linii opiekun i pupil.

Zrozum swojego psa

Aby zrozumieć zachowanie psa należy pamiętać o jego „genetycznym rodowodzie”. Psy pochodzą od wilków i są tak jak one zwierzętami stadnymi.

Pies pochodzi od wilka i podobnie jak on jest zwierzęciem stadnym
Psychologia grupy – pies to”udomowiony wilk” i jest zwierzęciem stadnym.

To dlatego tak bardzo przywiązują się do ludzi, bronią dzieci i wyjątkowo cieszą się z powrotu każdego domownika do „stada” (domu). Z tego samego powodu zachowują się inaczej niż ludzie gdy są obolałe, chore i cierpiące. Typowym zachowaniem stadnym jest wtedy ukrywanie swojej słabości oraz izolacja. W dzikim stadzie osobniki słabsze są spychane w hierarchii, gorzej traktowane i nierzadko wyrzucane poza jego obręb. Z kolei izolacja to (nieświadome, ewolucyjne) działanie zwierząt „zapobiegające epidemii” w stadzie.
Opiekuna i innych domowników pies traktuje jako członków swojego stada. W odróżnieniu od ludzi nie będzie szukał pomocy czy tulił się z powodu swojego bólu czy złego samopoczucia bo byłoby to „okazanie słabości”. Pies będzie cierpiał w ciszy i samotności. Dlatego pamiętajmy – to, że psiak nie piszczy wcale nie oznacza, że jest szczęśliwy i nie odczuwa w danej chwili bólu.

Ocena stanu psychofizycznego psa
To, że twój pies nie piszczy nie oznacza, że go nic nie boli!

Wielu właścicieli odczytuje zachowania swoich podopiecznych jako cechy ich charakteru.
Pies jest leniwy, flegmatyczny, nietowarzyski czy „obrażony”. To co uważają za cechę jego charakteru może tak naprawdę być spowodowane bólem.

Wybierając protezę czy wózek dla psa zwróćmy szczególną uwagę na sposób mocowania ich do ciała psa. Należy unikać (jeżeli to tylko możliwe) pasów zaciskających na brzuch lub ograniczających możliwość ruchu klatki piersiowej psa – utrudniających mu oddychanie.
Jeśli nasz pupil przez swoją dysfunkcję musi być wyposażony w takie elementy pamiętajmy by zakładając protezę lub kółka dla psa nie ściskać ciała pupila zbyt mocno!

Artykuł ten stanowi część większej całości. Kliknij tutaj:
„Proteza dla psa oraz wózek dla psa – Kompendium wiedzy”


Pomóż zwierzakom takim jak twój!
Udostępnij artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *