Rodzaje protez

W przypadku utraty łap najlepszym rozwiązaniem są projektowane indywidualnie tytanowe implanty mocowane na stałe w kości. Na świecie wykonuje się już takie zabiegi, w Polsce na razie są one w fazie „testowej”. Niestety bardzo trudno jest o dostęp do rzetelnych wyników badań i oceny zdrowia psa po takiej operacji.

Pies z endoprotezą łapy
Pies z endoprotezą – wysoka cena i brak gwarancji sukcesu.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że na obecnym poziomie medycyny weterynaryjnej problemem nie jest przeprowadzić udaną operację wszczepienia „obcego ciała” w organizm zwierzęcia. Problemem jest utrzymanie go przy życiu po operacji. Częstą przyczyną śmierci po takich zabiegach są powikłania pooperacyjne, stany zapalne w obrębie endoprotezy czy reakcja obronna organizmu na wprowadzony „obcy” element. W internecie można obejrzeć wiele filmów ze zwierzętami z endoprotezami. Niestety nie ma dostępu do informacji jak długo takie zwierzę przeżyło. Często filmy te są robione tuż po operacjach. Zwierzęta są utrzymywane na silnych lekach, które mają służyć spowolnieniu/opóźnieniu „uzyskania świadomości przez organizm zwierzęcia, że znajduje się w nim ciało obce”.

Jak mówi dr weterynarii Michał Nowicki (prekursor indywidualnych implantów dla zwierząt w Polsce):

„Na świecie najbardziej znana jest praca Noela Fitzpatricka z Wielkiej Brytanii. Jednak choć prezentuje on wiele swoich przypadków, na przykład na filmach umieszczanych w internecie, to nie ma on na koncie wielu pomocnych publikacji naukowych na ten temat. Niewiele wiadomo o stanie jego pacjentów jakiś czas po zabiegach ani na temat niepowodzeń. Trudno więc czerpać z jego doświadczeń i ustosunkować się do wykonanej przez niego pracy. Są też próby robione w Stanach Zjednoczonych, ale również niewiele można się z nich dowiedzieć, poza tym, że zwierzęta na opublikowanych filmach chodzą.”

W Polsce endoprotezy dla zwierząt nie są jeszcze dostępne komercyjnie. Kiedy jednak zaczną być, koszt takiego implantu jak mówi dr Nowicki wynosiłby od „co najmniej kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych”.

Alternatywą endoprotezy dla naszego psa jest proteza – sztuczna kończyna mocowana do istniejącego kikuta za pomocą pasów i obejm. To obecnie najlepsze rozwiązanie dla niepełnosprawnych psów. Pozwala ono na utrzymanie większości zdrowych mięśni psa w dobrej kondycji co wydłuża jego zdrowie i życie.

Proteza dla szczeniaka

Pewnym szczególnym rodzajem protez są te przeznaczone dla szczeniaków i rosnących jeszcze młodych psów.
Psy w fazie wzrostu wymagają szczególnych protez z możliwością bardzo dokładnej – nie skokowej regulacji tak, by co kilka dni można było dokonywać korekt w wysokości czy rozstawie. Jest to szczególnie ważne dla prawidłowego rozwoju psa, uniknięcia wad kręgosłupa czy zwyrodnień zdrowych kończyn. Utrzymanie kręgosłupa w niewłaściwej pozycji poprzez opieranie się źle wykształconymi kończynami na ziemi prowadzić może do jego nieodwracalnych deformacji. Brak obciążeń na kręgosłupie przez ciągłe leżenie psa również będzie negatywnie wpływać na jego wytrzymałość.
W takim przypadku protezę należy zastosować jak najwcześniej by zwiększyć szanse psa na dorosłe życie bez bólu.
Zwracamy uwagę na to, by wybrana proteza miała możliwość płynnej regulacji wysokości. Skokowe wydłużanie protezy może odbić się negatywnie na prawidłowym rozwoju psa. Przykładem takiego złego rozwiązania może być na przykład teleskopowa rurka której długość możemy zablokować w odstępach co kilka centymetrów (czyli właśnie skokowo). Te „kilka centymetrów” dla organizmu psa to olbrzymia różnica. W efekcie po zmianie wysokości proteza na początku będzie za wysoka, potem przez pewien czas dobra, aby na koniec stać się za niską. Skokowa regulacja „sztucznej kończyny” nie pozwala na zmianę wysokości co kilka dni tak by stale była dostosowana do wysokości psa.

Wózek czyli pies na kółkach

Wózek, wózeczek dla psa, wózek inwalidzki dla psa, kółka dla psa – nazw jest tyle ile opiekunów szukających tych urządzeń/protez w internecie. Są one najczęściej stosowanym rozwiązaniem w przypadkach niedowładu, paraliżu bądź całkowitego braku pary łap. Są również typowym rozwiązaniem przy problemach z poruszaniem się dla takich ras jak: owczarek niemiecki, labrador, jamnik, dog czy basset.
Niestety przez prostą (dla laika) budowę wózka, na rynku można kupić tysiące tanich wózków robiących olbrzymią krzywdę psiakom, co wynika z ich nieprzemyślanej konstrukcji (więcej o tym w dalszym dziale „Najlepszy wózek dla psa”).

Odpowiedź na pytanie jaką protezę wybrać dla naszego psa, nie jest łatwa. Potrzeba wiedzy anatomicznej, technicznej i doświadczenia by ocenić jakie rozwiązanie da optymalny rezultat.

Artykuł ten stanowi część większej całości. Kliknij tutaj:
„Proteza dla psa oraz wózek dla psa – Kompendium wiedzy”


Pomóż zwierzakom takim jak twój!
Udostępnij artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *